baguio-widok-mines-view

Baguio – przystanek do filipińskich gór

Baguio to miejsce, które bardzo mnie zaskoczyło. Jako że tutaj zaczyna się górzysty teren, to widziałem Filipińczyków w bluzach, a nawet w kurtkach. Po miesiącu w ukropie tropikalnych wysp, była to bardzo miła odmiana. Dlatego też sporo tutaj też turystów filipińczyków, którzy przyjeżdżają tutaj, gdy w Manili i innych miastach robi się bardzo gorąco.

Jak się dostać do Baguio?

Jechałem tutaj z Angeles. Nie mam niestety dokładnej rozpiski autobusów, ale jeździ ich kilka dziennie przed południem. Po południu może być już problem. Najlepiej przyjść rano i sobie zarezerwować miejsce, ponieważ często zdarza się, że brakuje miejsc. Trasa w większości jest spokojna. Pod koniec zaczyna się teren typowo górski i serpentyny. Autobusem mimo odległości 170 km jedzie się 6h. Dałoby się 2h szybciej, ale autobus często się zatrzymuje po drodze na postoje.

Atrakcje w Baguio

Życie kręci się wokół Burnham Park. W okolicy znajduje się centrum handlowe, lokalny targ na dworze, czy sam park, w którym Filipińczycy spędzają czas nocą.

Atrakcją z ciekawszymi widoczkami są tereny wokół Mines View. Oprócz punktu widokowego trzeba spróbować Strawberry Taho. Jest to deser truskawkowy, taka truskawka z soją. Lepiej smakowała mi wersja ze wkrojonymi truskawkami. Deser truskawkowy, ponieważ Baguio to truskawkowa stolica Filipin. I faktycznie pogoda w kwietniu przypominała naszą majową wiosnę i wydaję się idealna pod uprawę truskawek. Też można spotkać tutaj Filipińskich górali, poubierani w lokalne stroję jak nasi i miałem wrażenie, że także jak nasi znają znaczenie słowa dutki.

Jak wygląda Baguio?

domek-baguio
Centrum miasta nocą
owoc
park-zabaw-w-baguio
jeepneye
Jeepneye – lokalna komunikacja miejska
baguio-widok-niedaleko-noclegubaguio-widok-niedaleko-noclegu
Widok obok noclegu
koniki-baguio
Można wynająć sobie konika
the-mansion-house
The Mansion House – Letnia rezydencja prezydenta Filipin
w-drodze-na-mines-view
wielka-truskawa
Ale truskawa
baguio-widok-mines-view
Aż chce się tu mieszkać
strawberry-taho
Strawberry Taho. Jakie to dobre!
ube-pie
Ciasto z owocu Ube w Jollibee. Środek jest naprawdę gorący!

Informacje praktyczne

  • Koszty i wszystkie miejsca, które zobaczyłem na Filipinach, opisałem tu -> Filipiny w miesiąc
  • Z tego, co pamiętam, to tutaj łapałem taksówkę pierwszy raz bez aplikacji. Oczywiście taksówkarz próbował mnie oszukać. Jednak taksometr wyraźnie pokazuje ile się należy. Wystarczy pokazać palcem w jego stronę i on już będzie wiedział.
  • Podczas drogi autobusem w górach jest naprawdę kręto. Podczas takiej podróży lepiej siedzieć z przodu niż z tyłu
  • Jeepneye we wszystkie strony miasta jeżdżą z centrum. Można się dopytać kogoś, jaki jedzie w stronę, którą chcemy
  • Co wziąć na taką wycieczkę w minimalistycznej wersji opisałem tutaj -> Jak się spakować do Azji.

Baguio – Koszty i przykładowe ceny

  • Autobus z Angeles do Baguio – 333₱(24zł)
  • Jeepney do Mines View – 10₱(0,7zł)
  • Strawerry Taho – 20₱(1,5zł)
  • Prywatny pokój – 500₱(37zł)

Co do nolecgu to właściciel jednego odwołał nocleg w ostatniej chwili i musiałem znaleźć cokolwiek. Trafił mi się oddalony trochę od centrum, ale nie było problemu z dotarciem. Był to prywatny pokój w Koinonia Retreat Center. Rezerwowałem z Booking. Jeżeli chcesz 60zł zniżki na pierwszą rezerwację to mam dla Ciebie prezent -> TUTAJ.

Baguio to miasteczko na jeden, dwa dni. Dobre na przenocowanie, gdy chcemy dostać się do Sagady czy tarasów ryżowych w Batad i Banaue od strony Angeles. Ja pojechałem stąd do Sagady, o której możesz przeczytać tutaj -> Sagada.

Daj znać, jeśli pomogłem :)