gory-tarasy-ryzowe

Banaue i Batad – tarasy ryżowe ósmym cudem świata

Banaue i okoliczne tereny znane są przede wszystkim z malowniczych krajobrazów i tarasów ryżowych. Bardzo polecam odwiedzić to miejsce, bo faktycznie jest pięknie. Tarasy w pobliskim Batad zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i nawet znajdują się na filipińskim banknocie 20 pesos. Przez filipińczyków nazywane są ósmym cudem świata. Ja do Banaue dostałem się z Sagady, dzięki temu miałem porównanie pomiędzy dwoma miejscami.

Jak dostać się do Banaue?

Do Banaue, można dostać się nocnym autobusem z Manili. Jedzie się około 10h. Im bliżej Banaue tym teren jest bardziej górski i więcej jest serpentyn. Ja dostałem się tutaj z Sagady. Najpierw trzeba udać się jeepneyem do Bontoc. Natomiast z Bontoc jeżdżą autobusy i jeepneye do Banaue.

sagada-batad
W drodze z Sagady do Batad
w-filipinskich-gorach
prezes-po-drodze
Widać, że prezes
pomidory-w-drodze-do-banaue
Były naprawde dobre

Atrakcje w Banaue

Tutaj tak samo, jak w Sagadzie jest informacja turystyczna i to przez nią oficjalnie można wynająć przewodnika i udać się na wycieczki. Jest o tyle lepiej, że ludzie pomagają zorganizować się w większe grupy z innymi turystami. Dostępne są jednodniowe wycieczki, jak i dwu, trzydniowe trekkingi przez Bangaan, Mayoyao i Batad. Tutaj wzięcie przewodnika to również obowiązek jak w poprzednio opisanej Sagadzie, ale nie dziwie się, ponieważ tarasy są bardzo strome, jeden fałszywy ruch i może już nas nie być. Zresztą lokalsi opowiadali, że dlatego właśnie pilnują, bo jakiś turysta był sam, spadł i znaleźli go martwego dopiero po kilku dniach.

W samym Banaue bez przewodnika można pochodzić wzdłuż głównej drogi, z której widoki  na tarasy też są wspaniałe. Samo centrum to typowa baza do dalszej wędrówki. Skoczyłem na piwko z bratem mojego przewodnika po tarasach w Batad i opowiedział sporo ciekawych rzeczy. Opowiadał, że jego żonka jest teraz na kontrakcie w Hongkongu jako pomoc domowa. Trochę przykro, bo przez dwa lata siedzi tam i nie wraca do domu. Chociaż podobno i tak najgorzej jest u Arabów. 

Zatruta woda na Palawanie

Mój nowy ziomek odpowiadał też, że na Palawanie w okolicach El Nido lokalsi specjalnie zatruwają wodę, ponieważ nie chcą turystów. To by się nawet zgadzało, bo kogo nie spotkałem, kto był na Palawanie to mówił, żeby uważać na wodę. Pewna parka z Polski spotkana po drodze, też opowiadała, że tylko pod tą wodą brała prysznic i trzy dni z życiorysu wyjęte. Także cieszę się, że tam nie byłem 😀

Zdjęcia z Banaue i okolic

banaue-w-chmurach
filipinski-stroj-banaue
Tradycyjny strój tutejszych górali
tarasy-ryzowe-banaue
tarasy-ryzowe-filipiny
na-tarasach-ryzowych
banaue-tarasy-ryzowe
banaue-na-tarasach
tyton-do-żucia
Tu każdy żuje tytoń
beng-beng-banaue
cale-zycie-na-filipinskich-zbrojeniach
BHP

Tarasy ryżowe w Batad

Pojechałem na jednodniową wycieczkę do Batad. W informacji turystycznej akurat nie było na ten dzień, co chciałem jednodniowych, ale dogadałem się z moim hostem i kogoś załatwił. Do samego Batad ciężko się dostać, najlepiej pojechać właśnie z przewodnikiem. Z tego co czytałem, to można też próbować na własną rękę, W aplikacji MAPS.ME jest wyznaczony szlak, ale jeepney jeździ tylko raz dziennie. Możesz wypożyczyć motor i spróbować, do odważnych świat należy 😀 Jednak tym razem polecam wziąć sobie jakiegoś lokalsa do oprowadzenia.

Same tarasy to świetny widok. Chodzimy dookoła nich, aż do wodospadu. Dzieło ludzkiej inżynierii sprzed dwóch tysięcy lat. Te w Batad są wyjątkowe, ponieważ zbudowane są z kamieni i skałek. Są bardziej wytrzymałe, ale niestety czasem przy osuwiskach gleby, nawet to nie wystarcza. Stale są konserwowane i naprawiane przez okolicznych mieszkańców, którzy w większości mają całą czerwoną buzie od żucia tytoniu. Tak jak w Sagadzie każdy palił tytoń, to tutaj nikogo nie widziałem z papierosem i właśnie wszyscy żuli.

Kilka fotek z Batad

w-drodze-do-batad
W drodze to Batad
batad-tarasy-ryzowe
Batad – tarasy ryżowe
tarasy-ryzowe-batad
system-nawadniania-tarasow-ryzowych
widok-batad
batad-tarasy
batad-wodospad
sila-natury-wodospad
ostoznie-tarasy
widoki-batad
kawa-na-tarasach

Informacje praktyczne

 • Koszty i wszystkie miejsca, które zobaczyłem na Filipinach, opisałem tu -> Filipiny w miesiąc
 • Po Banaue najlepiej poruszać się taksi-trójkołowcami, są bardzo tanie. Podwózka kosztuje 10-15 pesos
 • Nie zapomnij o zdrowym rozsądku. Z tego, co rozmawiałem to czasem, ludzie udają przewodników, biorą zaliczkę i nie pojawiają się na drugi dzień. Najlepszy był jeden facet, który szedł za mną od dłuższego czasu. Ja na drugą stroną drogi to on też. Wszedłem specjalnie do jakiegoś sklepu, to widać było, że go sklepowa znała, bo go od razu pogoniła 😀
 • Co wziąć na taką wycieczkę w minimalistycznej wersji opisałem tutaj -> Jak się spakować do Azji.

Banaue i Batad – Koszty i przykładowe ceny

 • Śniadanie –  100₱(7,5zł)
 • Tricykl z centrum do noclegu – 15₱(1zł)
 • Tricykl z centrum do Main View Point – 100₱(7,5zł)
 • Wycieczka z Banaue do Batad – 2000₱(146zł)
 • Opłata za wejście do Batad – 50₱(3,5zł)
 • Kawa w Batad – 40₱(3zł)
 • Prywatny pokój – 300₱(22zł)

Nocowałem w miejscu o nazwie Las vegas lodge and restaurant. W środku są pamiątkowe zdjęcia z największą sportową gwiazdą Filipin Mannym Pacquiao, jednak miejsce najlepsze lata ma za sobą. Zaletą jest dosyć niska cena, dobre jedzenie i przyjazny personel, także jak na filipińskie standardy noclegowe nie było źle. Rezerwowałem z Booking. Jeżeli chcesz 60zł zniżki na pierwszą rezerwację to mam dla Ciebie prezent -> TUTAJ.      

Z Banaue wracałem do Manili. Lepiej udać się autobusem firmy Okayami, gdzie bilet kosztuje 540 pesos. Coda Lines jest sporo droższe. Do Manili wracałem nocnym autobusem, podróż trwała około 10h. Lepiej ubrać się ciepło, ponieważ klimatyzacja była ustawiona zabójczo nisko. O samej Manili przeczytasz tutaj -> Manila.

las-vegas-banaue-widok
Widok z noclegu
obrazek-las-vegas
las-vegas-nocleg
Biblia jest w każdym pokoju
las-vegas-jedzenie
Obiad w noclegu
okayami-autobus-bilet
Takich biletów u nas już nie ma

Daj znać, jeśli pomogłem :)