bergamo-widok-z-miasta

Bergamo – nie tylko lotnisko do Milanu

Bergamo jest znane głównie z tego, że to lotnisko, oddalone o 60km od Milanu. Coś takiego jak Modlin dla Warszawy. Latają tam, głównie tanie linie. Jednak lecąc do Milanu, warto zatrzymać się w Bergamo przynajmniej na jeden lub dwa dni, ponieważ miasteczko jest bardzo urokliwe. Można też tak jak ja polecieć do Bergamo na klasyczny, dwudniowy, weekendowy city break. Tym bardziej że loty, jeśli się je zamówi odpowiednio wcześnie, są bajecznie tanie.

Jak właściwie się tam dostać?

To jest dosyć śmieszna historia, bo z Warszawy do Bergamo polecieliśmy przez Belfast. Tak z Polski do Włoch przez Irlandię Północną, ale to zasługa tego, że bilet linii Ryanair z Belfastu do Bergamo był niewiele droższy od piwa, które wypiłem na lotnisku w Irlandii. Z powrotem wróciliśmy Wizzairem bezpośrednio do Warszawy na Okęcie. Lot do Belfastu był z lotniska Warszawa Modlin. Bezpośrednio z Polski dostać się możemy z takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań i Wrocław liniami Wizzair lub Ryanair. Z lotniska do centrum miasta dojedziemy lotniskowym autobusem.

belfast-lotnisko-guiness
Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że piłem Guinessa w Irlandii 😛

Co można zobaczyć w Bergamo?

Miasto podzielone jest na dwie części – górną i dolną. My zaszliśmy do jednego z kościołów w centrum miasta. Udaliśmy się również na wzgórze, gdzie znajdują się zabytkowe mury obronne, z których świetny jest widok na miasto. Przede wszystkim warto pochodzić i rozkoszować się urokliwymi uliczkami i widokami z góry.

Jak to wygląda?

bergamo-lot
Widok z samolotu, chwilę przed lądowaniem
bergamo-w-drodze-na-szczyt
Klimatyczne uliczki miasta
bergamo-bazylika-cappella-colleoni
Bazylika Cappella Colleoni
bergamo-kosciol
W jednym z kościołów
widok-na-miasto
Widok na miasto

Co zjeść w Bergamo?

Myśląc Włochy – myślę pizza. Byliśmy tam tylko naprawdę jeden dzień, więc posmakowaliśmy tylko tego. Oczywiście do tego po kieliszku włoskiego wina. Jako że był to grudzień i wieczorem było dosyć chłodno, to również spróbowaliśmy grzańca, sprzedawanego na starówce.

Koszty i przykładowe ceny

  • Piwo Guinness na lotnisku w Belfaście – 5,75GBP (29zł, ale mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że piłem Guinnessa w Irlandii :P)
  • Bilet z Lotniska do centrum miasta – 3€
  • Pizza i po kieliszku wina – 13€
  • Magnes na lodówkę – 5€
  • Ryanair lot z Warszawy Modlin do Belfastu – 39zł
  • Ryanair lot z Belfastu do Bergamo 7,99GBP(39zł – tak 39zł!)
  • Wizzair lot z Bergamo do Warszawy w jedną stronę – 9,99€
  • Pokój w hotelu – 45€

Tym razem rezerwowaliśmy z Booking. Z czystym sumieniem mogę polecieć hotel Bed & Breakfast Il Danubio Jeżeli chcesz 60zł zniżki na pierwszą rezerwację to mam dla Ciebie prezent -> TUTAJ. Wystarczy, że się zarejestrujesz z tego linka i zarezerwujesz nocleg.

Byłem tam z koleżanką. Nocowaliśmy jedną dobę w Bergamo. Podróż kosztowała nas po około 350zł. Wycieczka może nie była zbyt ambitna, ale uważam, że jak dwa dni oderwania się od rzeczywistości Bergamo idealnie się nadaje. Tym bardziej w grudniowy weekend, gdy u nas już zimno i ciemno, warto zażyć trochę słońca.

Daj znać, jeśli pomogłem :)