wybrzeze-bamboo-beach

Ko Phi Phi – (nie) tylko imprezowa wyspa

Gdy robiłem research przed wyjazdem najczęściej opisywaną w regionie Krabi wyspą była Ko Phi Phi. Znana jest z tego, że podczas Island Hoppingu (czyli pływania łodzią po okolicznych wyspach) można było odwiedzić wyspę z jakiegoś filmu, w którym grał Leonardo DiCaprio. Na ten moment „dzięki” napływowi ogromnej ilości turystów i zniszczeniu przez to okolicznej rafy w okolicach plaży Maya Bay odwiedzić akurat tej plaży już nie można, ale miejsce dalej jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów.

Jak właściwie się dostać na Ko Phi Phi?

Moim miastem bazą było Krabi Town, więc na wyspę udałem się stamtąd promem. Czasem okazuje się, że wybierając pośrednika jest taniej. Myślałem, że jak dostanę się bezpośrednio do portu, to zapłacę mniej. Ale okazało się, że taniej by mnie wyszło skorzystanie z transportu do portu i sam rejs przez pośrednika. Także czasem nie warto wszystkiego ogarniać samemu.

Pierwsze wrażenie

Wysiadam ze statku. Jeszcze przed wejściem na wyspę trzeba zapłacić jakąś drobną opłatę nazywaną ekologiczną. Moje pierwsze wrażenie, co ja tu robię. Setki turystów z różnych krajów, tłok. W porównaniu do wcześniej opisanego  Ko Jum (Ko Jum) to jest zupełne przeciwieństwo. Po drugiej stronie mostu znajduje się plaża, na której odbywają się całonocne imprezy. Dla fanów palonka to można się spytać okolicznych rybaków, a zresztą jak się koło nich kręcisz to sami się ciebie spytają.

Island Hopping na Ko Phi Phi

W zasadzie na Ko Phi Phi jedyną oprócz imprez, aczkolwiek wartą do zrobienia rzeczą jest Island Hopping. Kupujemy wycieczkę dookoła okolicznych wysp. Rejs kupuje się u jednego z mnóstwa pośredników znajdujących się na wyspie. Ceny są praktycznie wszędzie takie same. Dostępne są różne opcje wycieczki, poranna, popołudniowa, czy całodzienna. Oczywiście wybrałem całodzienną. Można wybrać tańszą opcję longtailem lub droższą – szybszą łodzią. Nie muszę chyba pisać, którą wybrałem. Warto sobie wziąć coś do jedzenia, bo niby jest napisane, że wyżywienie w cenie, ale jak na cały dzień to zdecydowanie za mało.

Podczas Island Hoppingu pierwszy raz nurkowałem z rurką, wrażenia były niesamowite. Życie pod wodą prezentuje się wspaniale. Udało mi się nawet coś nagrać TU, TU, TU, i TU (wybaczcie, ale pływałem pierwszy raz).

W trakcie podróży łodzią dopływamy również do Bamboo Beach. Woow. Ta plaża według mnie wygląda tak jak na filmach. Biały piasek plus błękitne morze robią robotę. Jednakże, żeby można było wejść na tę wyspę trzeba zapłacić ekstra 400฿ , co jest dosyć sporą kwotą w porównaniu do kosztu całości Hoppingu (600฿ ). W przeciwnym razie musimy zostać przez godzinę w łódce.

Spoko była też Monkey Beach na, której są małpy. Jednakże, wrażenia dosyć średnie, bo po prostu liczba ludzi jak na takim małym skrawku jest ogromna. Byliśmy też w takich miejscach jak Pileh Lagoon czy Lo Sama Bay. Przy odrobinie szczęścia można podczas snorkelingu zobaczyć małego rekina. Pod koniec wycieczki oglądamy zachód słońca na łodzi i wracamy na główną wyspę.

Warto zostać dłużej na łodzi

Na sam koniec przewodnicy pytają się, kto chcę zobaczyć plankton. Nie wiedziałem, o co chodzi, a byłem już głodny i zmęczony no ale w sumie, kiedy będę następny raz w tej okolicy. No i zostałem. Z całej łódki zostało nas cztery osoby. Ja, holender ze swoją indonezyjską dziewczyną i murzyn. Reszta wysiadła na ląd. I NIE ŻAŁOWEM. To był jeden z najbardziej magicznych momentów w moim życiu. Okazało się, że ten plankton świeci pod wodą. Szczególnie gdy zaczynasz się poruszać. Wyobraź sobie. Ciemna noc, ty pod wodą i jedyne światło jakie jesteś w stanie dostrzec to ten zielony, świecący się plankton. Także mimo zmęczenia polecam zostać.

Po wszystkim szybki prysznic i skoczyłem na drinka. Na Ko Phi Phi byłem dwie noce. Powiem szczerze, że gdy na początku zobaczyłem tyle ludzi, to miałem ochotę się ewakuować, ale wycieczka dookoła wysp, zrekompensowała wszystko. Także wyspa na plus. Wszystkie odwiedzone miejsca w regionie Krabi opisałem tutaj -> Krabi przewodnik.

Koszty i wszystkie miejsca, jakie odwiedziłem w Tajlandii, znajdują się tu -> Tajlandia w miesiąc.

Jak to wygląda?

ko-phi-phi-plaza
Okolicę przystani na Ko Phi Phi
ko-phi-phi-longtail-boat
Taką łódką płynąłem na Island Hopping
bamboo-beach-droga
W drodze na Bamboo Beach
bamboo-beach
Piasek jest prawie, że biały
ko-phi-phi-bamboo-beach
Bamboo Beach
phi-phi-bamboo-beach
Woda przy brzegu jest niemal przezroczysta
wybrzeze-bamboo-beach
Na żywo wygląda to jeszcze lepiej 🙂
monkey-beach-droga
Przede mną Monkey Beach
ko-phi-phi-monkey-beach
Zdecydowanie na Monkey Beach jest więcej ludzi niż małp
pileh-lagoon
Pileh Lagoon
lo-sama-bay-droga
W drodze do Lo Sama Bay
ko-phi-phi-lo-sama-bay
Lo Sama Bay
ko-phi-phi-zachod-slonca
Zachód słońca w okolicach Ko Phi Phi

Ko Phi Phi – Koszty i przykładowe ceny

  • Island Hopping logtailem – 600฿(72zł) + 400฿(48zł) gdy chcesz wejść na Bamboo Beach
  • Kawa – 70฿(8,4zł)
  • Śniadanie – 80฿(9,50zł)
  • Bilet na Ko Phi Phi – 450฿(54zł)
  • Bilet powrotny do Krabi Town z autobusem do centrum – 350฿(42zł)
  • Opłata ekologiczna za wejście na wyspę – 20฿(2,4zł)
  • Doba w pokoju dwuosobowym – 750฿(90zł)
  • Piwo 0,5 – 60฿(7zł)

Daj znać, jeśli pomogłem :)