Dumaguete – miasto w regionie Visayas

W Dumaguete przekonałem się, że Filipiny stają się o wiele przyjaźniejsze, gdy znasz lokalne miejsca. Chodzi mi o atrakcje a przede wszystkim o jedzenie. Miałem tu okazję skosztować świetnej, lokalnej kuchni opartej na owocach morza. Jedzenie było pyszne i na dodatek w przystępnej cenie. Wszystko to zasługa lokalnej laski, którą poznałem. Oprowadziła mnie po mieście, powiedziała gdzie iść i co warto zobaczyć. Niestety okazuje się, że research w Internecie nie wystarcza, żeby dowiedzieć się o wszystkich fajnych miejscach. Miałem poświęcić na to miasto jeden dzień, a zostałem jeszcze kolejne trzy. I to kosztem zobaczenia żółwi w niedalekim Apo, ale dalej myślę, że było warto.

Jak się dostać do Dumaguete?

Przypłynąłem tutaj promem z Siquijor (tu możesz poczytać o Siquijor). Podróż trwała około 40 minut. Promy płyną po kilka razy dziennie, także nie ma problemu. Co jest dziwne to, że obydwie firmy przewozowe mają stanowiska obok siebie, a różnica w cenie jest niemal dwukrotna. Nie muszę oczywiście mówić, że wybrałem tą tańszą opcję? 😀 Na Filipinach w terminalach wodnych czy samolotowych opłata za skorzystanie przeważnie nie jest zawarta w cenie biletu i trzeba ją uiścić w kasie. Inaczej nie popłyniemy/polecimy, pomimo że mamy bilet.

W Dumaguete znajduje się też małe lotnisko o nazwie Dumaguete Airport. Dzięki temu, można się tu dostać niedrogo samolotem z Manili czy Cebu.

Atrakcje w Dumaguete

  • Bulwary – Na bulwarach znajduje się punkt spotkań. Mam wrażenie, że wieczorami spotyka się tutaj na jedzenie cała populacja miasta i okolic. Bardzo klimatycznie.

Natomiast do atrakcji poza miastem jeździłem skuterem. W samym mieście znajduje się kilka wypożyczalni

  • Twin Lakes – Jezioro jak jezioro, super widoki. Wjeżdża się tak wysoko, że na szczycie jest naprawdę chłodno. Wracając warto zajechać do Alimyon Kapehan. Można coś zjeść czy wypić kawę rozkoszując się wspaniałymi widokami.
  • Pulangbato Falls – Wodospad, restauracja i basen
  • Red Rock Hot Springs – Gorące źródła znajdujące się trochę wcześniej niż wyżej wspomniany wodospad. Kąpiel w gorących źródłach, które pachną siarą jak te niedobre wody z minerałami. Warto się pomoczyć godzinkę lub dwie. Podobno wody działają regeneracyjnie
  • Casaroro Falls odpuściłem, ponieważ padało, a poza tym trzeba z przewodnikiem i przechodzi się trzy razy przez rzekę.

Polecam restauracje o nazwie Hayahay Treehouse Bar.  Świetnie przyrządzone owoce morza w cenie, o jakiej w Europie się nie śniło. Krab, krewetki, ostrygi, ryba i szejki włącznie z napiwkiem, który jest już wliczony w cenę kosztowały 1420PHP(100zł). Ucztę umila muzyka na żywo.

Jak jest z przedłużeniem wizy?

Na Filipinach planowałem być kilka dni dłużej niż dozwolony miesiąc, także musiałem przedłużyć wizę. W sieci jest multum wykluczających się wzajemnie informacji podobno dlatego że w każdym biurze imigracyjnym wygląda to inaczej. Przedłużenie na kolejny miesiąc w zwykłym trybie kosztuje 2130₱. Zostawiamy paszport i mamy się stawić po odbiór za kilka dni roboczych. Natomiast za tryb ekspresowy, w którym mamy gotowe dokumenty na drugi dzień po lunchu, trzeba zapłacić 1000₱ extra. Mnie się śpieszyło, więc zapłaciłem 3130₱(230zł). Sporym problemem było znaleźć samo biuro. Kiepsko to było oznaczone, trzeba wejść w taki długi, niepozorny korytarz.

Jak wygląda Dumaguete?

droga-do-twin-lakes
W drodze na Twin Lakes
twin-lakes-dumaguete
Twin Lakes
Alimyon-Kapehan-dumaguete
Widok z restauracji Alimyon Kapehan
Alimyon Kapehan-kawa
Wypić kawę z takim widokiem to jest to
google-mapy-blad
Mapy Google czasem potrafią wyprowadzić w pole
dymy-wulkaniczne
Ale tutaj śmierdziało siarką
Pulangbato-Falls
Pulangbato Falls
Pulangbato-Falls-oniontrip
Pulangbato Falls w środku
most-na-rzece-filipiny
Most na rzece
filipinski-prysznic
Filipiński prysznic
lokalni-terrorysci-dumaguete
Lokalni terroryści
chinski-fast-food-dumaguete
Chiński fast-food
Hayahay-Treehouse-Bar-oniontrip
Hayahay Treehouse Bar – pyszne jedzenie
Hayahay-Treehouse-Bar-dumaguete
Hayahay-Treehouse-Bar
Hayahay-Treehouse-Bar-owoce-morza
Hayahay-Treehouse-dumaguete-1
Obrać kraba to nie lada sztuka
Gabbys-Bistro-dumaguete
Gabby’s Bistro – za słodko 😛

Informacje praktyczne

  • Koszty i wszystkie miejsca, które zobaczyłem na Filipinach, opisałem tu -> Filipiny w miesiąc
  • O ile asfalt na drogach tutaj jest w stanie dobrym, to infrastruktura dookoła to tragedia. Domy praktycznie nadchodzące na drogę, brak poboczy, trójkołowce i jeepneye zatrzymujące się na środku skrzyżowania, żeby wysadzić pasażerów. To wszystko sprawia, że w okolicach miast i w ogóle w terenie zabudowanym nie jedzie się szybciej niż 20 kilometrów na godzinę
  • Jeśli nie wiesz ile dać za przejażdżkę jeepneyem po mieście i nie chcesz zostać oszukany, to zachowujesz się jak lokals, czyli dajesz najmniejszy banknot 20 pesos i czekasz na resztę. On wie wtedy, że ty wiesz nawet jak nie wiesz :p
  • Co wziąć na taką wycieczkę w minimalistycznej wersji opisałem tutaj -> Jak się spakować do Azji.

Dumaguete – Koszty i przykładowe ceny

  • Prom z Siquijor do Dumaguete – 154₱(11zł)
  • Chiński fastfood – 96₱(7zł)
  • Owoce morza w restauracji – 1420₱(100zł)
  • Wstęp do Pulangbato Falls – 100₱(7,5zł)
  • Wstęp do Twin Lakes – 100₱(7,5zł)
  • Prowizja przy wypłacie pieniędzy z bankomatu – 250₱(18zł)
  • Wypożyczenie skutera na dobę – 350₱(26zł)

Noclegi są trochę tańsze niż na wyspach. Prywatny pokój można znaleźć już od 50-60zł za dobę. Internet w przeciwieństwie do wysp działa bardzo dobrze. Tutaj też spotkał mnie kilkudziesięciu minutowy blackout. Niby nic strasznego, ale uświadamia, że jesteśmy niewolnikami technologii. Nocleg rezerwowałem z Booking. Jeżeli chcesz 60zł zniżki na pierwszą rezerwację to mam dla Ciebie prezent -> TUTAJ

 Z Dumaguete udałem się do Cebu.

Daj znać, jeśli pomogłem :)